×

Стапи во контакт

Често поставувани прашања

Дома> Често поставувани прашања

Што е со контролата на квалитетот на вашата компанија?

Имаме професионални работи за да се увериме во квалитетот на нашата стока.


Во колку часот се отвора и затвора компанијата?

Нашата компанија се отвора во 8 часот наутро и се затвора во 5:30 попладне.


Каде е вашата фабрика?

Нашата фабрика е во Чидонг.


Која е разликата помеѓу Читсуру и Читсуруја?

Читсуру е името на нашата компанија-Nantong Chitsuru Foods Co., Ltd.

Chitsuruya е бренд на нашата компанија, имаме и Сенецу, Вараку и Едозен.

Како се прави сосот од соја?

Нашиот соја сос е направен од соја и приготвен во традиционална, природна обработка.

Без додавање боја, и без додавање конзерванс.

Колку сертификати има вашата компанија?

Нашата компанија се стекна со сертификати за KOSHER, HALAL, ISO9001, BRC и HACCP.

Може ли да ја посетам вашата фабрика?

Топло добредојде, ние ќе ви ја покажеме нашата производна линија и нашиот капацитет.

Која е разликата помеѓу Хон Мирин и Мирин Фуу?

Мирин фуу има многу ниска содржина на алкохол и е зачин со вкус на хон мирин.

Во некои земји каде што алкохолот не се јаде, можете да го користите за да го замените хон мирин.

Кои се предностите на вашиот сос од соја?

Прво, во споредба со соја сосот на пазарот, нашиот нема конзерванси.

Второ, имаме многу видови на соја сос кои имаат различни вкусови и можат да се користат во различна готвена храна.

Трето, нашиот соја сос може да се направи според упатствата на купувачот.

Можете ли да ми помогнете да направам сопствен бренд производ?

Секако, брендот OEM може да се прифати.

Која е разликата помеѓу корејските алги и морските алги Читсуруја?

Корејските алги се премногу остри за да направат суши, а вкусовите не се толку вкусни.

Како да изберете сушен алги (материјал од печена алга) со висок квалитет?

Сушени алги од висок степен: вообичаено, добрите сушени алги се со темно црна и кафеава боја и многу светли. Имаат мирисна, нежна, малку слатка и без посебен мирис. По изглед, парче алги е мазно и не е оштетено. има добро распоредена дебелина и уреден раб. Нема место! Нема зелени алги! 

Сушени алги со низок степен: Има жолта боја и нема сјај. Има стар вкус и нема мирис. По изглед, парче алги е оштетено и не е мазно. Исто така, се меша во дијатоми и зелени алги и има дамка.

Каде може да се купи високо квалитетна печена алга?

Pls изберете бренд Chitsuruya. Морските алги што ги продаваме според строго процесирање. Го следевме ISO9001; HACCP стандарди за одржување на безбедноста на храната и чиста. Добрата печена алга ги има овие карактеристики: темно зелена, вкус, издржливост, нема алга во листот, нема дупка или искршен лист. Сака да дознае повеќе, контактирајте со pls: [заштитена по е-пошта]

Зошто многу алги имаат вкус на риби, а нашите не?

Најважно е квалитетот на морските алги, а потоа и рамнотежата на зачините.

Што им дава на морските алги уникатен вкус на умами?

Природа. Морските алги имаат природен солено-сладок вкус што го прави вкусот толку уникатен - и толку добар.

Дали имате соја сос со низок шеќер?

Па, можеби во иднина.


Која е разликата помеѓу кинескиот соја сос и јапонскиот соја сос?

Главната разлика помеѓу двете е процесот на подготовка и суровините што се користат за подготовка се исто така различни.


Дали имате соја сос во стаклени шишиња?

Имаме соја сос во стаклени шишиња од 100 ml, 200 ml и 410 ml.


Можете ли да го направите вашиот сос од соја без алкохол?

Да ние можеме.


Дали соја сос е пријателски за веганите?

Како што можеме да видиме од состојката, всушност е вегански пријателски.


Може ли соја сосот да се расипе?

Да, може, но обично нема да се расипе за време на рокот на траење.Дали треба да ставиме во фрижидер соја сос?

Соја сосот е ферментиран и не треба да се чува во фрижидер, но на овој начин може да го задржи вкусот што е можно подолго.


Која е разликата помеѓу светлиот соја сос и темниот соја сос?

Лесниот сос од соја е со светла боја, а тенок по вискозитет. Посолен е од темната соја.

Темниот соја сос е погуст, а малку помалку солен од светлиот соја сос. Исто така има потемна боја.


Од што е направен соја сос?

Клучните состојки на соја сосот се пченица, соја, вода, сол.


Која е предноста на вашиот сос од соја во мало шише?

Можете брзо да го искористите за да не е лесно да се произведуваат бактерии. Што го нарушува оригиналниот вкус на соја сос.

Дали Васаби е многу зачинет?

Ние не додаваме хемикалија зачинета, ја чуваме оригинален вкус.

Како да се разликува ѓумбирот преку неговата боја?

Прво, ако делот од ѓумбирот е бел, тој е стар и има топол вкус.

Второ, ако делот од ѓумбирот е жолт, тоа е гнил ѓумбир.

Како може да кажете дали е отворен сосот од теријаки лош или расипан?

Најдобар начин е да почувствувате мирис и да го погледнете сосот Теријаки: ако сосот Теријаки развие мирис, вкус или изглед, или ако се појави мувла, треба да се отфрли.

Дали е отворен сосот Теријајаки безбеден за употреба по истекот на рокот?

Сподели

Колку трае отворениот сос Теријаки во фрижидер?

Сосот Теријаки кој постојано се чува во фрижидер, генерално ќе остане во најдобар квалитет околу 1 година.

Колку трае сосот Теријаки штом еднаш се отвори?

Прецизниот одговор во голема мера зависи од условите за складирање - да се зголеми рокот на траење на отворениот сос Teriyaki, да се чува во фрижидер и да се чува цврсто покриен постојано.

Колку долго трае оцетот?

Неотворениот васаби обично може да трае 18 месеци.

Дали треба да го чуваме оцетот во фрижидер?

Оцетот се ферментира и не треба да се чува во фрижидер, но на овој начин може да го задржи вкусот што е можно подолго.


Дали оцетот е здрав за пиење секој ден?

Да, нашиот оцет природно се вари без адитиви, па затоа е здрав да се пие секој ден, но ви препорачуваме да го пиете умерено.


Дали има некакви адитиви во вашиот оцет?

Нашиот оцет е апсолутно без адитиви.

Кои се предностите на оцет од кафеав ориз?

Тоа не е само зачин, туку и производ за здравствена заштита.

Како да разликувате оцет со висок квалитет или слаб квалитет?

Многу лесен начин е да го помирисате. Ако оцетот мириса многу кисело, тој е со слаб квалитет. И тоа беше сварено за кратко време или додаде глацијална оцетна киселина.

Листовите на растението Васаби се исто така за јадење или не?

Иако ризомот Васаби содржи најконцентриран вкус, целото растение може да се јаде. Самото растение е прекрасно, расте до околу два стапки со долги, остри стебла кои пукаат над земјата. Листовите во форма на срце стануваат големи како мала чинија за вечера и се вообичаени додатоци на салати или јадења со пржење во Јапонија. 


Дали Васаби е зачинета?

Ако некогаш сте пиеле вистинско васаби, знаете дека е зачинето, но не е толку жешко. Има повеќе од растителна, тревни комбинација на вкус/мирис, која Уметноста на јадењето ја опишува како „свежи, зелени, слатки, масни, миризливи и кисели краставички“ мириси.


Дали Васаби е тешко да расте?

Всушност, Би-Би-Си еднаш го нарече „најтешкото растение за одгледување“, а правењето грешки може да стане многу скапо за фармерите Васаби. Самите семиња чинат речиси по еден долар и тие често не 'ртат. Растението е супер пребирливо за околината и ако е изложено на премногу влажност, премалку вода или погрешни хранливи материи, ќе овене и ќе умре. 


Од каде доаѓа Васаби?

Вистинското васаби доаѓа од рендање на стеблото кое личи на корен (наречено ризом) на повеќегодишно растение родено во Јапонија, Wasabia japonica. Изгледа многу како корен од рен со зелена боја, а и двајцата споделуваат слични профили на вкус. Тоа е затоа што Васаби е член на истото семејство Brassica како рен и сенф - главната причина зошто користењето на рен во прав како замена функционира толку добро.


Од што е направено Васаби?

Вистинскиот васаби е направен од ризом (како стебло на растение кое расте под земја каде што би очекувале да видите корен) на растението Wasabia japonica. Неговиот потпис чиста пикантност доаѓа од алил изотиоцијанат наместо капсаицинот од пиперка.


Зошто е 100% прав Васаби на пазарот толку ефтин?

Постојат два услови: Прво, добавувачите додаваат пченкарен скроб во него; Второ, се става во прав со кора од васаби.

врв врв